تسهیلات خانواده شهدا و ایثارگران تسهیلات خانواده شهدا و ایثارگران

تسهیلات جهت خرید و احداث واحد مسکونی ایثارگران(اقشار خاص)

 

* سقف تسهیلات

ردیف

نوع شهر

سقف تسهیلات

1

شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر
(تهران،مشهد،اصفهان،کرج،شیراز،تبریز،قم،کرمانشاه و اهواز)

3,000,000,000

2

مراکز استان ها

3,000,000,000

3

سایرشهرها

2,500,000,000

4

روستاها

2,000,000,000

 

 

* نرخ سود: سود سهم متقاضی 4%

* ارایه معرفی‌نامه: از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران

* مدت بازپرداخت تسهیلات ساخت:  

حداکثر مدت دوران مشارکت مدنی : 2سال

حداکثر مدت دوران فروش اقساطی : 18سال

توضیح: مجموع مدت تسهیلات موصوف اعم از دوران مشارکت مدنی و فروش اقساطی نباید از 20 سال تجاوز نماید.

* مدت بازپرداخت تسهیلات خرید:   

حداکثر 20 سال( مشروط بر اینکه این مدت از طول عمر مفید باقیمانده ساختمان تجاوز ننمایدو کیفیت و استحکام ساختمان نیز به تایید ارزیاب بانک درآید

* روش باز پرداخت اقساط :  تنها به روش ساده می باشد.

* شرایط ملک:

- دارای سند مالکیت قابل ترهین و بدون خلاف ساختمانی به تایید ارزیاب بانک

 - ملک مورد معرفی باید شرایط و مشخصات لازم (از جمله رعایت آیین‌نامه 2800، تایید استحکام بنا، چک لیست کنترل کیفیت ساختمان و ... مطابق سایر تسهیلات مشابه) را داشته باشد.

 - جهت دریافت سقف تسهیلات باید 80 درصد ارزش کارشناسی ملک که توسط ارزیاب بانک محاسبه و در گزارش ارزیابی درج می شود، تکافوی تسهیلات را بنماید.

 

اعطای تسهیلات توام با تسهیلات از محل انواع حساب‌های تعهدی صندوق پس‌انداز مسکن و اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن :

اعطای تسهیلات فروش اقساطی خرید و یا ساخت مسکن در قالب تسهیلات مسکن زوجین به معرفی‌شدگان تسهیلات مسکن ایثارگران امکان‌پذیر می‌باشد .بر این اساس، شخص دارای معرفی‌نامه، می‌تواند از سقف تسهیلات مد نظر (در چارچوب ضوابط این تسهیلات و قاعدتاً با لحاظ مبلغ تسهیلات تعیین شده از سوی نهاد ذی‌ربط در معرفی‌نامه صادره) استفاده نموده، همسر وی نیز از تسهیلات مسکن از محل صندوق پس‌اندازمسکن یکم، صندوق پس‌انداز مسکن، حساب پس‌انداز مسکن جوانان، اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن و یا توام (و قاعدتاً تا سقف تسهیلات یک شخص در ترکیب تسهیلات زوجین بر اساس محل تسهیلات و محل جغرافیایی وقوع ملک (از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم 600،800 ، 400 میلیون ریال، از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن 500، 400، 300 میلیون ریال و ...)) بهره‌ مند گردد. 

 

* سایر موارد:

  • اعطای تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز، با سپرده یا بدون سپرده و یا به صورت توام تا سقف های مقرر به صورت هم‌زمان و غیر هم‌زمان امکان‌پذیر می‌باشد.
  • این تسهیلات غیرقابل انتقال به غیر می‌باشد و در صورت فروش املاک، متقاضیان باید اقدام به تسویه نقدی یا تعویض وثیقه نمایند.
  • در مواردی که زمین جهت احداث بنای از طریق ادارات کل راه و شهرسازی استانها ( تسهیلات مسکن ایثارگران که توسط خود بنیاد شهید احداث می گردد ) واگذار گردد باید پلاک قابل مشارکت دارای قابلیت ترهین از سوی بانک باشد.
  • چنانچه بازپرداخت تسهیلات اعطایی به هر دلیل معوق گردد، تامین کل خسارت تاخیر اعم از اصل+سود و جرایم متعلقه با نرخ کل(شورای پول و اعتبار) به عهده متقاضی خواهد بود
  • پرداخت تسهیلات مسکن ایثارگران به صورت مشترک (2 یا چند نفر که همگی مشمول اخذ تسهیلات باشند) بر روی یک پلاک ثبتی در قالب خرید و مشارکت‌مدنی تا سقف تعیین شده در معرفی‌نامه‌های بنیاد‌ شهید و امور ایثارگران مشروط به تکافوی ارزش پلاک مورد مشارکت به میزان مطالبات بانک وفق ضوابط و مقررات ذیربط امکان پذیر می باشد.
  • پرداخت تسهیلات ایثارگران منوط به افتتاح حساب قرض الحسنه پس انداز با حداقل مانده 2 میلیون ریال امکان پذیر است.
  •  
تاریخ ویرایش1400/7/17- 13:39